شیر برقی | شیر برقی آب


شیر برقی - شیر برقی آب - شیر برقی هیدرولیک - قیمت شیر برقی -  شیر برقی دیافراگمی - شیر برقی هانتر - شیر برقی کلابر – شیر برقی ترک - شیر برقی برنجی - شیر برقی ایتالیایی - شیر برقی آبیاری قطره ای - شیر برقی 12V- شیر برقی 24V - شیر برقی 220V - شیر برقی فلنجی - شیر برقی چدنی - شیر برقی پلاستیکی - شیر برقی تایمر دار - نمایندگی شیر برقی

 

شیر (VALVE) وسیله‌ای که جنس آن اکثراً فلزی است که از آن برای باز و بست، تنظیم و کنترل جریان مایعات یا گازها در لوله‌کشی ها به کار می‌رود. امروزه انواع بسیاری از شیر برقی ها و سلونوئید ولو ها طراحی ، ساخته و تولید می‌شوند که در صنعت و خانه استفاده می شوند. شیرآلات به گروه شیرهایی گفته میشود که خود بنا به کاربرد ، نوع کارکرد یا شکل آن به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود .

 

_برقی_9.jpg

سولونوئید ولو یک شیر الکترومکانیکی است که برای قطع و وصل کردن مسیر مایعات و گازها می باشد. سولونوئید دستگاهی است که برای باز یا بستن یک ولو به بصورت مکانیکی، انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی جهت چرخش تبدیل می کند. این ولو ها به واسطه جریان برق وارد شده به بوبین آن ، عمل قطع و یا وصل جریان سیال را انجام می دهد.

انواع شیر آلات

شیرآلات خانگی که در انگلیسی ( Faucet ) نامیده می شود در مقابل آن شیرآلات صنعتی است که در ایران ولو (Industrial Valve) می نامند.

شیرها برای باز و بست (قطع و وصل) جریان سیال استفاده می‌شوند. مانند شیرهای زیر :

شیرهای توپی (Ball Valve) ، شیرهای پروانه‌ ای (Butterfly Valve) ، شیرهای دروازه‌ ای (Gate Valve) ، شیر مخروطی (Plug Valve)

شیرهایی که برای تنظیم و کنترل جریان بکار می‌روند مانند :

شیرهای کره‌ای (Globe Valve) ، شیر یکطرفه (Check Valve) ، شیر سوزنی (Needle Valve) .

غیراز موارد بالا می‌توان شیرهای زیر را نیز نام برد

شیرهای دیافراگمی- صفحه‌ای (Diaphragm Valve)

 

برخی از شیرهای فوق‌ الذکر ممکن است برای هر دو کاربرد استفاده شود مانند شیر توپی یا شیر پروانه ای.

 

در شکل زیر ساختار شیر برقی را می بینیم، سولونوئید ولو از دو قسمت مهم سولونوئید و شیر اصلی (بدنه) تشکیل شده است.

_برقی_1.jpg

قسمت سولونوئید   خود شامل سیم پیچ ، میله آهنی، فنر ، شیر کنترلی و کانل کنترلی می باشد . شیر اصلی از ورودی، خروجی، دیافراگم  و فنر دیافراگم تشکیل می شود.در موقع فعال بودن سولونوئید ، همواره جریان بسیار کمی از سیال از  مجرا و شیر کنترلی عبور می کند.در سولونوئید ولو ها از آب بند های  لاستیکی یا فلزی برای آب بندی جاهای مختلف استفاده می شود.یک فنر (فنر دیافراگم) نیز برای باز یا نگه داشتن دیافراگم درمواقع غیر فعال بودن ولو استفاده می شود.

 

_برقی_2.2.jpg

 

آب ورودی در قسمت های A و B به دیافراگم فشار وارد می کند یک فنر نسبتا ضعیف نیز دیافراگم را به پایین هل می دهد. دیافراگم یک روزنه ی کوچک دارد که اجازه ی عبور آب از آن را می دهد ( ازقسمت A وارد قسمت B شود) مایع با عبور از سوراخ محفظه B  را پر می کند و بعد از پر شدن فشار آب در دو سر دیافراگم برابر می شود . فنر فشرده شده یک فشار کم روی به پایین به دیافراگم وارد می کند. قدرت فنر ضعیف است و فقط توانایی این را دارد که وقتی فشار در بالا و پایین دیافراگم برابر است ، با فشار به دیافراگم آن را در حالت بسته نگه دارد.در نتیجه شیر نیز بسته است و جریان آب از شیر عبور نخواهد کرد.

وقتی سولونوئید برقدار می شود چه اتفاقی می افتد؟

 

_برقی_3.jpg

 

وقتی سولونوئید برقدار می شود نیروی مغناطیسی بوبین (سولونوئید) میله C  را به طرف بالا کشیده و شیر کنترلی e  باز می شود . با باز شدن e جریان بسیار کمی از آب از قسمت B و از طریق مجرای کنترلی g به سمت خروجی هدایت می گردد.در نتیجه این کار فشار در قسمت B  کاهش یافته و فشار A بر فشار بالای دیافراگم (فشار B+نیروی فنر) غلبه کرده و دیافراگم را به سمت بالا هل می دهد

_برقی_4.jpg

 

در ادامه این کار باعث می شود که شیر اصلی باز شده و آب مستقیما از A به F جریان می یابد. در موقع فعال بودن سولونوئید ، همواره جریان بسیار کمی از سیال از  مجرا و شیر کنترلی عبور می کند. وقتی سولونوئید  دوباره غیر فعال شود مسیر کنترلی E  توسط میله C  بسته شده و فنر نیروی بسیار کمی لازم دارد تا دیافراگم را به سمت پایین هل دهد و مسیر اصلی را ببندد. از توضیحات بالا می توان فهمید که این گونه ولوها بواسطه اختلاف فشار در زیر و بالای دیافراگم عمل می کنند و اگر فشار بالای دیافراگم به هر دلیل (صرف نظر از فعال بودن یا نبودن سولونوئید) بیشتر از فشار ورودی باشد، شیر عمل نخواهد کرد.

_برقی_5.jpg

 

سولونوئید ولوها د رانواع مختلفی مانند چند راهه بودن، نوع برق مصرفی( DC یا AC) , و وضعیت ان در حالت OFF و ... تقسیم می شوند.در بعضی سولونوئید ولوها، سولونوئید مستقیمآ به شیر فرمان می دهد.بعضی سولونوئید ها خود به عنوان یکی ولو کمکی و کنترلی برای راه اندازی یک شیر بزرگ تر استفاده می شود. این نوع ولوها در حقیقت یک سولونوئید ولو ترکیب شده با یک ولو بزگتر هستند  و آنها  به صورت یک کالای واحد و یکپارچه بسته بندی شده و فروخته خواهند شد.

 

نمونه ای از کاربردهای سولونوئید ولو

  1. کنترل یک شیر صنعتی بزرگتر
  2. کنترل سیلندرها در سیتم های پرقدرت بادی و هیدرولیک
  3. کنترل سیلندرها و سیال وارد شده به موتور
  4. سیتم های آبپاش صنعتی و اتوماتیک
  5.  ماشین های خانگی مانند ظرف شویی و لباس شویی جهت کنترل آب ورودی به ماشین
  6. صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی
  7. سیستم های تبرید و تهویه مطبوع